Connect with us

Internațional

Ucraina rezistă, dar armata rusă accelerează invazia. Președintele Zelenskiy mulțumește României. Economia Rusiei are dificultăți mari ca urmare a sancțiunilor internaționale. Oligarhii sunt furioși că și-ar putea pierde vilele de la Monaco

Publicat cu

pe

Armata Ucrainei continuă să reziste eroic în Kiev și în multe alte orașe importante, deși Rusia a întețit bombardamentele. Starea de spirit a militarilor ucraineni se menține la cote înalte, pe măsură ce sosește și sprijinul militar suplimentar în țară, din partea unor state ca Suedia, Cehia, Belgia, Germania.

În Moscova, sunt cozi imense la bancomate. Oamenii scot sume mari de bani de teama că toate tranzacțiile s-ar putea bloca în următoarele ore. Pe principalul aeroport din Moscova, Șeremetievo, sute de zboruri anulate pe fondul sancțiunilor internaționale.

Președintele Ucrainei mulțumește României pentru sprijin. Circa 35.000 de persoane venind din Ucraina au fost primite până luni în România

Președintele ucrainean Volodimir Zelenskiy mulțumește României pentru ”contribuția semnificativă la capacitatea de apărare a țării mele” într-o postare pe Twitter.

El a mai scris că ”îi sunt recunoscător președintelui Iohannis pentru susținerea aderării Ucrainei la UE. Simțim susținerea politică și de apărare a partenerilor noștri”.

Kremlinul vorbește despre negocieri, dar nu precizează care sunt solicitările lui Putin

Preşedinţia rusă a anunţat luni că speră ca negocierile cu ucrainenii găzduite de Belarus să înceapă fără întârziere, dar nu a comentat despre obiectivele Moscovei la aceste tratative, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Rusia regretă că dialogul cu ucrainenii nu a început cu o zi mai devreme.

Între timp, forţele invadatoare ruse au ocupat două oraşe mici din estul Ucrainei. Rezistenţa întâmpinată de ruşi a fost în general puternică, iar izolarea diplomatică şi economică a Moscovei s-a accentuat, menţionează agenţia citată.

Chiar Kremlinul a recunoscut luni că realitatea economică din Rusia s-a schimbat. Peskov a susţinut însă că nu există motive de îndoială faţă de eficienţa băncii centrale a Rusiei în combaterea efectelor sancţiunilor occidentale. El a declarat că la Moscova există un plan de reacţie la sancţiuni, care acum este pus în aplicare.

Luni, banca centrală a majorat rata dobânzii directoare de la 9,5% la 20%.

Rusia va răspunde pe bază de reciprocitate la sancţiunile în domeniul industriei aviatice, cu interesele ruse „pe primul plan”, potrivit oficialului rus.

Purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus Vladimir Putin a mai anunţat că acesta urmează să se întâlnească luni cu diferiţi oficiali, printre care ministrul de finanţe şi guvernatorul băncii centrale.

Marea Britanie vrea să le blocheze oligarhilor accesul la bani

Marea Britanie a anunţat luni că ia măsuri suplimentare împotriva Rusiei, în coordonare cu Statele Unite şi Uniunea Europeană, blocând efectiv principalele instituţii financiare ale Moscovei de pe pieţele financiare occidentale. Marea Britanie a interzis deja entităților britanice să efectueze tranzacții cu banca centrală rusă, ministerul de finanțe sau fondul de investiții și a spus că firmele rusești nu vor putea emite valori mobiliare și instrumente ale pieței monetare în Regatul Unit. Într-o declarație comună înainte de deschiderea piețelor londoneze, ministrul britanic de finanțe Rishi Sunak și guvernatorul Băncii Angliei, Andrew Bailey, au declarat că sunt hotărâți să impună Rusiei „cele mai mari costuri” pentru invadarea Ucrainei. Londra este de departe cel mai mare centru de schimb valutar global, reprezentând mai mult de 43% din cifra de afaceri totală, potrivit Bank for International Settlement. Dolarul este cea mai tranzacționată monedă, urmată de euro, yen și lira sterlină.

Proștii utili ai Moscovei se fac de râs în continuare. Bolsonaro se dă în spectacol

Președintele brazilian Jair Bolsonaro a refuzat duminică să condamne invazia Ucrainei de către președintele rus Vladimir Putin, în timp ce s-a îndepărtat de poziția oficială a guvernului său la ONU pentru a spune că Brazilia va rămâne neutră.

Bolsonaro, un populist de extremă dreaptă, a respins recent rugămințile SUA de a nu-l vizita pe Putin la Moscova înainte de invazie și i-a înfuriat pe aliații occidentali spunând că este „solidar cu Rusia”, fără a detalia.

În conferința de presă de duminică, Bolsonaro a declarat că Brazilia va rămâne neutră în conflict, menționând că Rusia și Ucraina sunt „practic națiuni frate”. „Nu vom lua parte, vom continua să fim neutri și vom ajuta cu tot ce este posibil”, a spus Bolsonaro. „O mare parte a populației Ucrainei vorbește rusă”. Întrebat de un reporter dacă este dispus să condamne acțiunile lui Putin, el a spus că va aștepta un raport final sau va vedea cum se rezolvă situația, înainte de a-și da cu părerea. „Un șef de stat precum cel al Rusiei nu vrea să întreprindă un masacru, nicăieri”, a spus el, adăugând că în două regiuni sudice ale Ucrainei, aproximativ 90% din populație a vrut să „se apropie de Rusia”. Referitor la liderul ucrainean Volodymyr Zelenskiy, Bolsonaro a spus că ucrainenii au „pus speranța națiunii lor în mâinile unui comediant”.Potrivit sondajelor de opinie din Ucraina, Președintele Zelenskiy se bucură de sprijinul covârșitor al propriilor cetățeni. 91% dintre ucrainieni declară că îl susțin pe acesta.

 

 

Internațional

Sectorul transporturilor maritime se confruntă cu o lipsă de marinari la nivel mondial, ceea ce generează probleme. Ce spun experții din domeniu

Publicat cu

pe

Sectorul transporturilor maritime se confruntă cu o lipsă de marinari la nivel global, ceea ce generează mai multe probleme. Printre acestea se numără accidentele pe mare, creșterile tarifelor de transport, dar și creșterea CV-urilor false, anunță experții, conform CNBC.

Înainte de război, Rusia și Ucraina furnizau o bună parte din forța de muncă maritimă globală

Numărul de nave a crescut semnificativ în ultimii ani, dar, cu toate acestea, în cazul personalului calificat creșterile nu au existat. Înainte de război, Rusia și Ucraina furnizau aproximativ 15% din forța de muncă maritimă globală. Ulterior, după război, cele două țări au înregistrat un declin semnificativ al numărului de marinari disponibili, arată datele Camerei Internaționale de Transport Maritim (ICS), potrivit sursei citate anterior.

ICS estimează că până în 2026 va exista un deficit de aproximativ 90.000 de marinari calificaţi și solicită factorilor de decizie să elaboreze strategii naţionale pentru a rezolva această problemă.

Ce efecte are criza marinarilor asupra siguranței și costurilor

Lipsa personalului calificat a determinat companiile să angajeze marinari cu mai puțină experiență, deci mai slab pregătiți. Acest lucru afectează standardele de siguranță pe mare.

„Nivelul de competenţă al marinarilor scade, deoarece acum este suficient să aibă o licenţă”, a spus un căpitan dintr-o companie maritimă globală, arată sursa citată. Bărbatul a fost nevoit să concedieze mai mulţi membri ai echipajului din cauza lipsei de competenţe.

Totodată, criza personalului calificat amenință să perturbe lanțurile globale de aprovizionare, deoarece lipsa echipajelor poate întârzia navele în porturi.

Salariile marinarilor rămân ridicate. Acestea reprezintă o mare parte din costurile de operare ale unei nave, totodată. În acest context, se mențin tarife mari de transport și presiunile inflaționiste.

Oboseala îi doboară pe marinarii cu experiență și afectează siguranța – studiu

Marinarii existenţi sunt adesea obligaţi să petreacă perioade mai lungi pe mare, fără zile libere, ceea ce duce la oboseală şi stres mental.

Potrivit unui studiu realizat în 2024 de World Maritime University, peste 93% dintre marinarii chestionaţi au identificat oboseala ca fiind cea mai frecventă problemă legată de siguranţă, iar 78% au raportat că nu au avut o zi liberă pe întreaga durată a contractului.

Lipsa personalului calificat este asociat și cu dorințele profesionale ale tinerilor, care sunt din ce în ce mai puțin atrași de o astfel de carieră, pe mare. Cei mai mulți sunt atrași de joburile care oferă echilibru între viața profesională și cea personală. Nici măcar salariile mari nu îi mai determină să devină marinari.

Citește mai departe

Internațional

Studiu: Poluarea aerului cauzată de incendii este asociată cu 1,5 milioane de decese anual, la nivel mondial

Publicat cu

pe

Poluarea aerului cauzată de incendii este legată de peste 1,5 milioane de decese anual, la nivel mondial, potrivit unui studiu publicat în The Lancet, citat de dw.com.

Majoritatea deceselor sunt înregistrate în țările în curs de dezvoltare, se mai arată în studiu.

Numărul deceselor cauzate de poluarea aerului va crește în următorii ani

Numărul deceselor va crește în următorii ani pe fondul schimbărilor climatice, care fac ca incendiile de pădure să fie mai frecvente și mai intense.

Cercetătorii internaționali au analizat datele existente, cu privire la incendiile de pădure care fac adevărate ravagii în natură, dar și datele referitoare la arderile de teren practicate în agricultură pentru curățarea câmpurilor.

Peste 1,5 milioane de decese sunt asociate, anual, cu poluarea aerului din cauza incendiilor

Timp de 19 ani, mai exact din anul 2000 și până în 2019, cercetătorii au constatat că aproximativ 450.000 de decese pe an din cauza bolilor de inimă au fost strâns legate de poluarea aerului cauzată de incendii.

Totodată, alte 220.000 de decese din cauza bolilor respiratorii ar putea fi atribuite fumului și particulelor eliberate în aer de incendii.

La nivel mondial, un total de 1,53 milioane de decese din toate cauzele au fost asociate cu poluarea aerului cauzată de incendii, potrivit studiului.

 Cele mai frecvente decese au loc în țările sărace

Peste 90% dintre decesele cauzate de poluarea aerului din cauza incendiilor au loc în țările cu venituri mici și medii, iar aproape 40% dintre acestea sunt înregistrate doar în Africa subsahariană.  Cele mai multe decese de acest fel au loc în Republica Democrată Congo, China, India, Nigeria și Indonezia.

Spre exemplu, un număr record de arderi ilegale ale terenurilor agricole din nordul Indiei este parţial responsabil pentru norul de poluare cu aspect apocaliptic, cu concentraţii de microparticule nocive mult peste standardele internaţionale de sănătate, care acoperă capitala indiană, mai arată studiul.

Autorii studiului atrag atenția că ar trebui să se ia în calcul „acțiuni urgente” pentru a face față numărului mare de decese cauzate de incendii. Totodată, aceștia vorbesc și despre „nedreptatea climatică” cu care se confruntă țările sărace.

Câteva mijloace de evitare a fumului de la incendii sunt îndepărtarea de zona cea mai poluată, utilizarea purificatoarelor de aer și a măștilor, precum și rămânerea în casă. Chiar și așa, aceste mijloace nu sunt accesibile locuitorilor din aceste țări, mai arată cercetătorii.

Citește mai departe

Internațional

Transnistria a întrerupt încălzirea şi apa caldă către populaţie, după ce Rusia a oprit furnizarea de gaze prin Ucraina

Publicat cu

pe

Regiunea separatistă moldoveană Transnistria a întrerupt miercuri furnizarea de încălzire şi apă caldă pentru populaţie după ce Rusia a oprit furnizarea de gaze prin Ucraina, ca urmare a expirării acordului de tranzit, relatează The Guardian, potrivit news.ro.

Transnistria a întrerupt încălzirea şi apa caldă către populaţie

Transnistria este o entitate pro-rusă care s-a separat de restul Moldovei după prăbuşirea Uniunii Sovietice în 1991. Transnistria primea gaz rusesc prin Ucraina, dar această rută de aprovizionare a fost întreruptă miercuri, după ce a expirat acordului de tranzit între cele două țări aflate în război.

Potrivit unui comunicat publicat pe site-ul companiei energetice transnistrene, întreruperea de agent termic a intrat în vigoare miercuri la ora locală 7 dimineața, dar unele facilități precum spitalele sunt exceptate.

Compania a îndemnat locuitorii să se îmbrace gros, să adune membrii familiei într-o singură cameră, să atârne pături sau perdele groase peste ferestre şi uşile de la balcoane şi să folosească reşouri, conform surselor precizate anterior.

„Este interzisă utilizarea sobelor pe gaz sau electrice pentru a încălzi apartamentul. Acest lucru poate duce la tragedii”, a declarat compania.

Luna trecută, parlamentul local a cerut Kremlinului şi parlamentului rus să ajungă la un nou acord cu Ucraina pentru a permite continuarea livrărilor de gaze. Moscova a declarat atunci că îşi va proteja cetăţenii şi soldaţii din Transnistria.

Până la expirarea acordului de tranzit al gazelor cu Ucraina, Rusia furniza Moldovei aproximativ 2 miliarde de metri cubi de gaze pe an, pompate în Transnistria. Cu aceste gaze era asigurată funcţionarea termocentralei electrice de la Cuciurgan, de unde se aproviziona cu energie electrică la un preţ mai mic şi partea dreaptă a Nistrului. În prezent, Republica Moldova se bazează în proporţie de peste 60% pe importurile de energie electrică din România pentru a-şi asigura necesarul.

Gazprom poate face livrări de gaz în Transnistria prin rute alternative, dar condiţionează acest lucru de plata unei pretinse datorii mai vechi a Chişinăului. Autorităţile din Republica Moldova nu recunosc cuantumul acestei datorii. Gazprom susţine că Moldovagaz – companie pe care o controlează – trebuie să-i plătească 709 milioane de dolari, în timp ce Chişinăul susţine că este vorba de arierate în cuantum de doar 8,6 milioane de dolari.

În aceste condiţii,  Moldova acuză Rusia că exploatează dependenţa sa energetică de Moscova pentru a destabiliza ţara, ceea ce Moscova neagă.

Citește mai departe

Facebook

Articole Populare